lubelskie

Chełm to jedno z piękniejszych miast we wschodniej Polsce, któremu z pewnością warto poświęcić nieco więcej uwagi. Bliskość granicy z Białorusią i Ukrainą sprawia, iż miasto to przyciąga wyjątkową atmosferą, a ciekawa kolekcja zabytków skutecznie przyciąga tu miłośników historii. Jakie atrakcje decydują o jego fenomenie?

Z kart historii – Chełm i jego dzieje

Chełm może się pochwalić długą historią, która sięga czasów wczesnego średniowiecza. Od samego początku było to miasto wielu kultur i religii, w rozwoju którego ważną rolę odegrali zarówno katolicy, jak i prawosławni oraz Żydzi, grekokatolicy czy protestanci. Ta niezwykła mozaika sprawia, iż Chełm jest nie tylko jednym z najstarszych, ale i jednym z najciekawszych ośrodków miejskich, jakimi może się pochwalić Lubelszczyzna. Chełm prawa miejskie zyskał w czasach Władysława Jagiełły, a w czasach panowania tej dynastii, zaliczał się do najważniejszych ośrodków miejskich w Polsce. O roli Chełma świadczyć może fakt, iż to właśnie tu mieli swe siedziby ważni dostojnicy kościelni. Już w XIII wieku miasto to stało się siedzibą biskupa prawosławnego, a w XV wieku również powstało tu biskupstwo łacińskie.

Do XVII wieku Chełm rozwijał się bardzo dobrze, jednak najazdy kozackie i szwedzkie sprawiły, iż ośrodek ten stracił na znaczeniu. Dodatkowym problemem dla mieszkańców miasta stały się zabory, kiedy to władze rosyjskie zabroniły dalszego pozyskiwania kredy – materiału, który od XIII wieku dostarczał mieszkańcom Chełma sporych dochodów. Tragicznym okresem dla miasta okresem okazały się lata II wojny światowej. W jej wyniku Chełm zaczął tracić swój wielokulturowy charakter, a po miejscowych Żydach pozostało jedynie kilka budowli.
Współczesny Chełm to jeden z największych ośrodków miejskich na terenie województwa lubelskiego, a położenie przy trasie łączącej Warszawę z Kijowem sprawia, iż ma ono ogromne znaczenie gospodarcze. Jest też cenionym ośrodkiem turystycznym, do którego chętnie zaglądają miłośnicy pięknej architektury oraz ci, których interesuje historia.

Chełmskie atrakcje: na jakie zabytki warto zwrócić uwagę?

Z przeszłością w czasie wycieczki po Chełmie można się spotkać niemal na każdym kroku. Jednym z najważniejszych obiektów na mapie miasta jest bazylika Narodzenia Najświętszej Marii Panny, która powstała w miejscu XIII-wiecznej cerkwi. To ciekawy przykład barokowej architektury, a jednocześnie sanktuarium, które cieszy się ogromnym szacunkiem wśród miejscowych wiernych. Klasztor Bazylianów, Pałac Biskupów Unickich oraz grodzisko na Wysokiej Górce – oto kolejne atrakcje, który czekają w pobliżu tej pięknej świątyni. Innym zabytkiem sakralnym, któremu turyści chętnie poświęcają swój czas, jest unicka cerkiew św. Mikołaja, wzniesiona w pierwszej połowie XVIII wieku z woli unickiego biskupa chełmskiego Józefa Lewickiego. Dziś w jej barokowych murach mieści się Dział Sztuki Muzeum Chełmskiego, a zainteresowanie turystów tym obiektem jest spore.

Godnymi polecenia zabytkami sakralnymi są też takie obiekty, jak prawosławna cerkiew św. Jana Teologa, Apostoła i Ewangelisty, czy zespół klasztorny reformatów, znany dziś głównie jako Sanktuarium św. Antoniego z Padwy. O Żydach, których przed wojną w tym mieście nie brakowało, przypomina z kolei Synagoga Mała, wzniesiona w początkach XX wieku. Dziś w jej murach mieści się Dom Technika, z kolei sąsiadująca z tym gmachem restauracja została urządzona w budynku, który przed wojną służył jako dom rabina. Gmach magistratu, będący jedną z ciekawszych pamiątek z okresu międzywojennego, secesyjny pałac przy ulicy Pocztowej oraz kolejowe osiedle, znany jako „Dyrekcja”- oto kolejne ciekawostki, dzięki którym wycieczki po Chełmie staną się dla każdego z nas ciekawym doświadczeniem. Jeśli dodatkowo zwiedziły tutejsze podziemia kredowe, możemy być pewni, iż wizyta w tym mieście na długo pozostanie w naszej pamięci.

Jeżeli interesują Cię inne atrakcje Lubelszczyzny, zerknij na https://www.kazimierz24.pl.