Skarby Podlasia: Krynki
Malownicza sceneria Wzgórz Sokólskich oraz piękne widoki na dolinę rzeczki Krynki sprawiają, iż spacery po okolicy Krynek mogą wielu turystom sprawić sporo radości. Krynki same w sobie są ciekawym celem wycieczki, a czekające tu zabytki wciąż wzbudzają zachwyt swą formą. Na jakie atrakcje warto tutaj zwrócić szczególną uwagę?
Z kart historii – Krynki i ich dzieje
Krynki mogą się pochwalić historią sięgającą XV wieku, kiedy to na terenie dawnej Puszczy Grodzieńskiej powstał dwór książęcy, znany m.in. jako miejsce spotkania króla Władysława Jagiełły z księciem litewskim Zygmuntem Kiejstutowiczem. Spotkanie to zacieśniło unie polsko-litewską, co przełożyło się na jeszcze bliższą współpracę Polski i Litwy w kolejnych latach. Same Krynki rozwijały się bardzo dobrze, dzięki czemu już w latach 60-tych XVI wieku mogły się pochwalić prawami miejskimi. Obecny układ urbanistyczny miasteczko zyskało jednak w wieku XVIII, kiedy to jego centralnym punktem stał się sześcioboczny rynek. Ciekawym okresem w dziejach Krynek był wiek XIX, kiedy to w pobliżu Krynek przebiegała granica pomiędzy zaborem pruskim i rosyjskim (samek Krynki znalazły się jeszcze w granicach Imperium Rosyjskiego).Był to okres z jednej strony bardzo trudny, z drugiej pomyślny pod względem gospodarczym, gdyż to właśnie w tym okresie na terenie miasta zaczął się rozwijać przemysł włókienniczy. W latach 80-tych XIX wieku miejsce zakładów włókienniczych zajęły garbarnie, które dobrze prosperowały aż do czasów II wojny światowej. A czym obecnie przyciąga to miasteczko?
Krynki i ich skarby: co warto tutaj zobaczyć?
Współczesne Krynki są przede wszystkim atrakcyjnym celem wycieczki dla tych osób, które chcą lepiej poznać Podlasie i nacieszyć się jego wielokulturowym charakterem. Cennych zabytków, które przypominają o dawnych mieszkańcach miasta oraz o czasach jego świetności, jest sporo. Na które z nich warto zwrócić szczególną uwagę? Na neogotycki kościół św. Anny z początku XX wieku oraz na pochodzącą z XIX wieku cerkiew Narodzenia Matki Bożej. Na dawne synagogi, w gronie których najlepszym stanem zachowania może się pochwalić Synagoga Kaukaska, oraz na cmentarz żydowski, którego historia sięga pierwszej połowy XVII wieku. Wciąż zachowało się tu około 3 tysięcy macew, które mogą oczarować nas dobrym stanem zachowania oraz ciekawą symboliką.
Krynki to piękna miejscowość, która może się pochwalić wielokulturowym charakterem oraz wieloma cennymi pamiątkami po prawosławnych, katolikach oraz Żydach. Tu każdy znajdzie dla siebie coś ciekawego, a wycieczki po najbliższej okolicy tego miasteczka każdemu z nas sprawią wiele radości.